PRAVIDLÁ POUŽÍVANIA VOSKOVANÉHO NÁBYTKU

Drevo je materiál, ktorý je veľmi odolný a jemný, takže ak sa chcete dlho tešiť, musíte sa oň pravidelne starať. Kým však prejdeme k pravidlám používania voskovaného nábytku, stojí za zmienku, čoho sa treba pri každodennom používaní vyvarovať.

Pamätajte, že drevený nábytok nemá rád vodu.Voskované drevo nie je vodeodolné, preto ak na jeho povrch vylejete akúkoľvek tekutinu, čo najskôr ho vysušte. Na drevenom nábytku by ste tiež nemali nechávať žiadne vlhké predmety. Ak voda vsiakne do jeho štruktúr, môže ich nenávratne poškodiť.

Ďalšia vec, na ktorú si treba dávať pozor, je teplo. Väčšina z vás pravdepodobne vie, že horúci riad by ste nemali umiestňovať priamo na drevený nábytok, pretože to môže mať za následok zmenu farby, ktorú možno nebude možné odstrániť. Ak si chcete sadnúť za svoj drevený stôl a vychutnať si chuť rannej kávy, nezabudnite položiť šálku na podšálku. To je mimoriadne dôležité najmä pri starostlivosti o voskované drevo, pretože vysoké teploty môžu vosk roztaviť. Ak chcete, aby si váš drevený nábytok zachoval svoj tvar a vzhľad čo najdlhšie, uistite sa, že v blízkosti nie je krb, radiátor alebo iný zdroj tepla.

Starostlivosť o voskovaný nábytok

Starostlivosť o drevený nábytok zahŕňa predovšetkým starostlivé používanie. Intenzívne používanie môže spôsobiť jemné ryhy na hranách alebo viditeľnejšiu kresbu dreva. Je len na vás, či tieto zmeny vnímate ako niečo prirodzené a jedinečné, alebo ako chybu. Treba však pripomenúť, že v tomto prípade sa drevo nelíši od iných materiálov, ktoré sa používaním opotrebúvajú.

Aplikovaním vyššie uvedených pravidiel používania voskovaného nábytku si môžete byť istí, že váš nábytok bude vyzerať skvele po mnoho rokov. Borovicové drevo nevyžaduje zložitú starostlivosť, no je potrebné dodržiavať niekoľko pravidiel.

ČISTENIE A STAROSTLIVOSŤ O VOSKOVANÝ NÁBYTOK

Nábytok z voskovaného dreva sa už roky teší neutíchajúcej obľube najmä vďaka svojej prirodzenej kráse. Aj keď je menej odolný voči vonkajším podmienkam a používaniu ako napríklad lakovaný nábytok, vďaka voskovaniu zachováme prirodzený povrch a kvalitu dreva.

Ako čistiť voskovaný nábytok?

Starostlivosť o voskovaný nábytok je jednoduchá – najdôležitejšie je systematické odstraňovanie prachu z jeho povrchu. Ako sme už spomínali, voskované povrchy sú citlivé, preto ich chráňte pred poškriabaním. Na túto úlohu sú najlepšie mäkké handričky a utierky. Prach ponechaný na nábytku sa usadí v štruktúre dreva a postupom času je čoraz ťažšie ho odstrániť.

Čomu by ste sa mali pri starostlivosti o voskovaný nábytok vyhnúť?

Jedným z najdôležitejších pravidiel je vyhýbať sa vode pri umývaní povrchu voskovaného nábytku. Všetky druhy pracích prostriedkov sú rovnako nebezpečné – obzvlášť nebezpečné môžu byť čistiace prostriedky s obsahom bielidiel. Vosk je prírodný konzervant, preto nie je vhodné používať na jeho starostlivosť silné chemické prostriedky.

Ako čistiť voskovaný nábytok?

Ak sa vám zdá, že suchá handrička nestačí, z času na čas použite na čistenie nábytku prípravky s voskom. Drevo nielen vyčistia, ale doplnia aj opotrebovaný vosk a vytvoria na povrchu nábytku súvislú ochrannú vrstvu. Vďaka tomu si váš nábytok zachová svoj lesk dlhšie, pretože vosk dokonale zamaskuje všetky škrabance a priehlbiny .

RENOVÁCIA VOSKOVANÉHO NÁBYTKU

Vosk je prírodný a ekologický prostriedok na údržbu a ochranu dreveného nábytku. Umožňuje drevu dýchať, zvýrazňuje jeho prírodné hodnoty a zvýrazňuje jeho krásu. Rozhodujúca je však pravidelná starostlivosť o takýto nábytok – ochranný náter sa jednoducho časom opotrebuje.

Nižšie je uvedený u popis procesobnovy voskovaného náteru na masívnom dreve.

PRAVIDLÁ POUŽÍVANIA VOSKOVANÉHO NÁBYTKU

Ako obnoviť voskový náter na drevenom nábytku?

Fáza 1 – Správna príprava nábytku.

Vaším prvým krokom by mala byť demontáž všetkých pohyblivých prvkov nábytku, ako sú dvierka, zásuvky a úchytky. Tento jednoduchý postup vám uľahčí prístup ku všetkým ťažko dostupným zákutiam.

Fáza 2 – Brúsenie a čistenie povrchu.

Všetko závisí od stupňa poškodenia a vyblednutia farby na voskovanom nábytku. Ak je nábytok bez poškodenia, je len vyblednutá farba, potom stačí naniesť voskovú pastu bez toho, aby ste povrch najskôr prebrúsili brúsnym papierom.

Ak je nábytok veľmi poškodený a má výrazné odreniny a škrabance, mali by ste prvky vyčistiť brúsnym papierom. Na Slovensku sú dostupné produkty so zrnitosťou od P 24 do P 2500 – vyberte si jemnozrnný papier P220-P240. Po očistení drevený povrch uhlaďte brúsnym papierom 320-360.

Fáza 3 – Výber správneho vosku.

Ďalším krokom bude výber správneho vosku. Je len na vás, či to bude bezfarebný alebo farebný vosk. Ak sa rozhodnete použiť farbiaci vosk, uistite sa, že zodpovedá farbe nábytku. To vám umožní vyhnúť sa zmene farby a nevzhľadným škvrnám. Navyše výberom vosku s farbou podobnou odtieňu nábytku zamaskujete drobné škrabance a praskliny. Pamätajte, že čistý včelí vosk nie je určený na voskovanie nábytku. Produkty na voskovanie nábytku na báze včelieho vosku nájdete TU

PRAVIDLÁ POUŽÍVANIA VOSKOVANÉHO NÁBYTKU

Fáza 4 – Nanášanie vosku.

Prejdeme k najdôležitejšej fáze, teda nanášaniu vosku. Naneste malé množstvo vosku na suchú špongiu a votrite do dreva – pozdĺž vlákna dreva (nie krúživými pohybmi).Po zaschnutí povrch vyleštite a uhlaďte mäkou látkou rovnakým spôsobom – pozdĺž štruktúry dreva. Nechajte vyschnúť. HOTOVO.

PRAVIDLÁ POUŽÍVANIA VOSKOVANÉHO NÁBYTKU